מספר מילים על האתר ועל מה שיש בו

 

ברוכים הבאים לאתר לדעת חשבון,

מכללת "אורנים" ותלמה גביש שמחים להעמיד לרשות הציבור ללא תשלום את חוברות העבודה לתלמיד וחוברות הדרכה למורה.

לכל חוברת לתלמיד יש חוברת הדרכה מתאימה, שבה מצוי ספר התלמיד במלואו, עם הסברים מדויקים על  דרכי הפתרון ועל משמעותן. בדרך זו יכולים גם הורים ומחנכים, שאינם אנשי מקצוע, להקנות את הידע הנדרש לחניכיהם, ולומדים עצמאיים יכולים למלא חסר בידע המתמטי שלהם.

 

למחנך

מומלץ לעבוד לפי הסדר הבא:

א) קריאת המאמרים שמופיעים בעמוד השער;

ב) קריאת ההקדמות למיניהן;

ג)  שימוש בחוברות ההדרכה המתאימות. 

לתלמיד

יש לתת בידי התלמיד רק את החוברות לתלמיד.

ללומד עצמאי

 מומלצת עבודה לפי הסדר הבא:

א) קריאת המאמרים וההקדמות;

ב) פתרון יחידה שלמה בספר התלמיד;

ג) בדיקת התשובות ותהליכי החשיבה בספר המורה.

 

באתר מוצגת יחידה שלמה ועקבית של הוראה. שימוש חלקי בחומרים שבאתר, ללא רצף העניינים שבו, יגרע מהשפעתם על פיתוח החשיבה בכלל והחשיבה המתמטית בפרט.   

ניתן לקבל ללא תשלום חומרים נוספים בהנדסה ובשברים עשרוניים ואחוזים, על ידי פנייה בדואר אלקטרוני אל המחַברת:   thetalma@yahoo.com

 

כל הזכויות שמורות לַמְּחַבֶּרֶת. כל שימוש חלקי או מלא בחומר לצורכי מסחר ו/או עשיית רווחים ללא הסכמה בכתב מהמחברת אסור בתכלית האיסור.

קצת היסטוריה

על הקשר של האתר לשיטת סינגפור

 

לפני כחמש שנים החלטתי להירתם להעלאת רמת המתמטיקה בישראל. כחלק מפעילותי למען שיפור המצב, כתבתי את החומרים שבאתר כדי לתת מענה מיידי ככל האפשר לתלמידי כיתות ה' ו', לפני המעבר לחטיבת הביניים.

לאור ניסיוני, תלמידי חטיבת הביניים מגלים קשיים רבים גם בחומר שקודם לשברים הפשוטים. בלית ברירה, הקדשתי לחומר הזה רק את היחידה הראשונה.

התמקדותי בשבר הפשוט ובאחוזים, נועדה לפתח אצל התלמידים חשיבה מתמטית שיטתית, לכן הוקדשו לנושאים אלה 10 יחידות.

לפני כשנתיים חיפשתי פתרון להקניית יסודות המתמטיקה לתלמידי הכיתות הראשונות של היסודי. חָברו אלי בַּחִיפוש אנשי חינוך נוספים, אנשי תעשייה, היי-טק ואקדמיה. הדאגה למצבה הקשה של ישראל בתחום החינוך המתמטי הביאה אותנו להקמת העמותה הישראלית לקידום החינוך המתמטי לכל. העמותה פועלת ללא כוונת רווח וחבריה עובדים בהתנדבות מלאה או חלקית. בחיפושינו אחר תוכנית לימודים מתאימה לבית הספר היסודי, גילינו שסינגפור זכתה להישגים מרשימים במבחנים הבינלאומיים. היא הגיעה למקום הראשון בעולם בהפרש גדול מאוד מהמדינות הבאות אחריה, באופן עקבי ורציף לאורך שנים. מצאנו שחלק נכבד מהצלחתם של הסינגפורים מקורו בספרי לימוד המתמטיקה שלהם. החלטנו לתרגם אותם לעברית במהירות האפשרית תחת השם: "מתמטיקה יסודית".

עד עתה תורגמו הספרים לכיתות א' - ב' ונוסו ביותר מ - 50 בתי ספר שונים בארץ. מורים והורים בבתי הספר האלה תמימי דעים שההישגים של התלמידים היום הם מעל ומעבר למקובל בארץ. הילדים אוהבים את המקצוע, כי הספרים ידידותיים מאוד. יחד עם זאת, רמתם גבוהה. תכנית "מתמטיקה יסודית" היא תוכנית צומחת והשנה לומדים בה, במסגרת ניסוי, גם ילדי כיתות ג'.

ככל שמעמיקים בספרי סינגפור מבינים טוב יותר את הסיבות להידרדרותנו בשנים שלימדנו כפי שלימדנו. בעוד שאנו בארץ שמנו את הדגש על התוצר [ הפתרון ], הם פיתחו את תהליכי החשיבה. בעוד שהשיטה שהייתה נפוצה בארץ נהגה ברדוקציה מוחלטת של פעולות החשבון [ החיסור הוא חלק מתבנית החיבור, החילוק הוא חלק מתבנית הכפל ] הסינגפורים הדגישו  לא רק את ההבדלים בין הפעולות החשבוניות, אלא גם את ההבחנות הדקות במשמעותן של אותן פעולות החשבון [ 6 משמעויות לחיסור, 3 משמעויות לחילוק].

התברר לי שהקונספציה של ספרי סינגפור תואמת במידה רבה לזו של החומר באתר הנוכחי: היא מתמקדת בָּעיקר ומתרכזת בתהליכי חשיבה, בפיתוחם ובשליטה בפעולות החשבון. למרות העובדה שהאתר נבנה עוד לפני שנפגשתי בספרי סינגפור, התיאום בין השניים יכול לסייע למורים לבנות את היסודות.

מאחר שהחומר של כיתות א' - ג' בסינגפור עולה ברמתו על כל מה שנלמד אי-פעם בארץ, כדאי למחנכים שחפצים בסגירת הפערים ובטיפוח חשיבה מתמטית שיטתית, ללמד את העקרונות של 4 פעולות החשבון לפי גישתם של הסינגפורים, לפני שהם מלמדים את החומר שבאתר.

במקרים של קושי בהוראת כל ספרי "מתמטיקה יסודית" כפי שהם [ למשל, לתלמידים בוגרים שיש להקנות להם את היסודות במהירות ] יכולים המחנכים להסתפק בחומר שביחידה הראשונה של לדעת חשבון ובהקניית חלק מההבחנות של הסינגפורים, כפי שבאים לידי ביטוי בצרור המאמרים שבפתח האתר.

 

                                                                    באיחולי הצלחה

 

                                                                        תלמה גביש

 

ינואר 2004