שעון מטוטלת

חוק המטוטלת – גלילאו גלילאיי.

"תולדות השעון המדויק... מתחילות... מתנודות הנברשת שהיתה תלויה בכנסיה המרכזית של העיר פיזה. לפני 370 שנה חי בעיר זו צעיר בשם גלילאו גאליליי שעתיד היה להיהפך במרוצת הימים לאחד המדענים הגדולים ביותר באנושות. מספרים שיום אחד, בהקשיבו לתפילה בכנסיה של עירו, הוסבה תשומת ליבו לנברשת גדולה שהיתה תלויה על שרשרת ארוכה שירדה מתקרת הכנסייה. כנראה שפגע בה מישהו והיא החלה לנוע באיטיות בתנועה תנודתית הלוך וחזור. גליליאו בעל ההבחנה הדקה שם לב לכך שהתנודות הלכו הלוך והאט, אך הנברשת המשיכה לשמור על זמן קצוב של כל אחת מתנודותיה".

 

 

גלילאו גלילאיי.

הוא חי בין השנים: 1564-1642.

ליחצו על תמונתו של גלילאו, ותוכלו להכירו... 

 

 

 

 

 

אז מה גלילאו גילה?

"אם נתלה משקולת כלשהי (אבן, גוש מתכת, או אפילו בקבוק) בקצה חוט, ונמשוך אותה הצידה ונעזוב היא תתחיל להתנדנד מצד לצד. זמן התנודה של המטוטלת תלוי באורך החוט".

 

עוד על חוק המטוטלת היכנסו

 

 

        לפניכם תמונה המשחזרת את מנגנון 

        המטוטלת של גלילאו על פי רישומיו

        מן מאה ה-17.

 

 

 

 

 

 

 

 

שעון המטוטלת הראשון

באמצע ה- 17, פיזיקאי בשם כריסטיאן הויגנס בנה את שעון המטוטלת הראשון, על פי רישומיו של גליליאו.

הויגנס נחשב לאחד ממלומדי אירופה הנחשבים ביותר, הוא עסק בתחומי, הפיזיקה,המתמטיקה ואסטרונומיה.

                

 

 

 

בשעון זה מניעה המטוטלת עוגן בעל שני זיזים, העוצר את גלגל המחגר ומשחרר אותו לסירוגין. בכל תנועה של המטוטלת נע גלגל המחגר מהלך זיז אחד. תנועתו הקצובה של גלגל זה מניעה את מנגנון השעון כולו.

 

על השעון של הוגינס

"המצאתו התבססה על משקולת ועל גלגל שיניים מיוחד. המשקולת הייתה תלויה על חוט והחוט היה מלופף סביב ציר מחובר למערכת של גלגלי שיניים. בגלגל האחרון שבמערכת יכלה רק שן אחת להסתובב בכל תנועה של המטוטלת. כל שן שהסתובבה דחפה את המטוטלת והוסיפה לה מעט אנרגיה כדי שתמשיך לנוע.

כדי לטעון את השעון באנרגיה משכו את החוט והעלו את המשקולת למעלה. כוח הכבידה משך את המשקולת כלפי מטה והחוט סובב את מערכת גלגלי השיניים. בגלגל השיניים האחרון נעה שן אחת בכל תנודה של המטוטלת. הגלגל הזה דחף את המטוטלת דחיפה קטנה שמנעה ממנה להיעצר. כך נמשכה תנועת המטוטלת עד שהמשקולת הגיעה אל הרצפה.  על פי התכנון , הירידה של המטוטלת נמשכה לפחות יממה שלמה, ולכן היה די למתוח את השעון, כלומר לטעון אותו רק פעם אחת ביום.

שעון זה נקרא אורלוגין ואם תחפשו טוב אולי תמצאו אותו בביתם של סבא וסבתא או בחנות לעתיקות" (מגזין עיניים).  

 

רוצים להגיע לחנות שעונים, שגם אפשר

להציץ פנימה, לחצו על אורלוגין ותיהנו...

המחשות של שעוני מטוטלת

 

 

דוגמא נוספת למנגנון המטוטלת