המצאת המחשב

 

 

אנחנו הילדים, מאוד אוהבים מחשבים, באמצעותם אנו משחקים בכל מיני משחקים או כותבים בו עבודות לבית הספר וגולשים באתרי האינטרנט מעניינים.

אנחנו יודעים שלא רק בבית יש מחשבים, אלא שישנם מחשבים גם בבית הספר, במשרדים, בבתי חולים, בחנויות, בצבא, במשרדי הממשלה ובעצם כמעט בכל מקום.

אנו לא מתארים לעצמנו חיים ללא מחשב, אך המחשב, כפי שאנו מכירים אותו היום, הוא המצאה די חדשה שהפכה להיות אחד מאמצעי התקשורת הנפוצים בעולם.

ניתן להגיד שלמחשבים המודרניים ישנם כמה אבות קדמונים, הרבה יותר פשוטים ששימשו את התרבויות השונות כבר לפני אלפי שנה.

 

האב הקדמון העתיק ביותר היא כנראה, החשבונייה. החשבונייה היא כלי המשמש לחישוב 4 פעולות החשבון, הבנוי ממסגרת עץ שבתוכה חרוזים המושחלים על מוטות.

לא ידוע בוודאות היכן נולדה החשבונייה, מכיוון שהשתמשו בה במקומות רבים בעולם, כגון בבל, סין ויוון, אך משערים שהיא הומצאה איפה שהוא בין השנים 2400 לפנה"ס עד השנים 300 לפנה"ס.

המצאה משוכללת יותר היה המחשבון המכני, כשבסוף ימי הביניים באירופה, חלה התקדמות משמעותית בתחום ההנדסה והמתמטיקה ובשנת 1623 וילהלם שיקרד הגרמני ומהנדסים נוספים הצליחו לבנות את המחשבון המכני הראשון.

 

מחשבון זה היה מסוגל לחשב רק מספרים בעלי 6 ספרות, עד שבמאה ה-17 המציא הפילוסוף והמתמטיקאי הגרמני גוטפריד ליבניץ את החשבון הבינרי שמבוסס על המספרים 1 ו-0 בלבד, שפה מתמטית זו היא השפה המשמשת כיום את כל המחשבים שאנו מכירים.

בשנת 1801 הומצא על ידי ז'וזף ז'אקאר מצרפת, מכונת אריגה שהייתה מסוגלת לארוג דגמים של אריגים על פי נול העובד בעזרת כרטיסים מנוקבים, אלה היו למעשה התוכנות הראשונות בהיסטוריה שהיו חלק משמעותי בתהליך ההתפתחות של המחשב המודרני.

 

צ'ארלס בבג'

כעבור 20 שנה, איש בשם צ'ארלס בבג' תכנן מחשב שהיה מכונה ענקית המופעלת על ידי כוח הקיטור ואותו הוא כינה "המנוע האנליטי". היה זה מחשב שניתן לתכנתו, אך הוא לעולם לא נבנה על ידי צ'ארלס, בשל בעיותיו הכלכליות ומגבלות הטכנולוגיה באותה תקופה.

מה שהיה מיוחד במחשבו של צ'ארלס הוא שמכונה זו כללה אמצעי קלט-כרטיסיות מנוקבות, יחידות עיבוד מידע ופלט וזיכרון שאלו הם העקרונות על פיהם פועלים המחשבים המודרנים.

במהלך המאה ה-19 הומצאו מספר המצאות כגון כרטיסי ניקוב (שבאותה עת השתמשו בהם לתכנון מספר מכונות) משופרים ושפופרת הריק שבעתיד לבוא ישמשו בפיתוח המחשבים המודרנים.

במהלך מלחמת העולם השנייה, במאה ה-20, פיתח הגרמני קונארד זוס את המחשב הראשון שהיה אפשר לתכנתו מחדש אשר שימש בשפת החישוב הבינרי של  גוטפריד ליבניץ.

אחרי המלחמה המלחמה המשיכו המחשבים להתפתח בקצב מהיר מאוד, למרות שבזמנו הם היו מכונות גדולות ואיטיות. בשנת 1947 הומצא הטרנזיסטור[L1] , אשר אפשר בנייה של מחשבים קטנים, זולים ומהירים יותר (עד פי כמה עשרות אלפים). כך החל ייצור מסחרי של מחשבים בכמויות ובמחירים שאפשרו כמעט לכל אדם לרכוש מחשב לביתו.

 

הידעת?

אחרי סוף מלחמת העולם השנייה פותח המחשב המסחרי הראשון שעלה כמיליון דולר ושקל כ-13 טון, כגודל של בית!

 

רוצים ללמוד עוד על תולדות המחשב? בקרו באתר:

קיצור תולדות האינטרנט

A short history of the computer

 

מחשבים ישנים

 

 

מחשב עתיק

 

מחשבים מודרניים

 

 

 


 [L1]טרנזיסטור רכיב מוליך-למחצה בעל 3 הדקים, המגביר זרם חשמלי באופן מבוקר. קיימים שני סוגים בסיסיים של טרנזיסטורים: טרנזיסטור דו-קוטבי, הנשלט באמצעות רמת הזרם הנכנס אליו, וטרנזיסטור תוצא-שדה, הנשלט באמצעות רמת המתח באחד מהדקיו. הטרנזיסטור (הדו-קוטבי) הומצא בשנת 1947 במעבדות Bell ע"י חתני פרס הנובל ג'ון ברדין, ויליאם שוקלי ווולטר ברטין  והחליף את שפופרות הריק המסורבלות, ששמשו בעבר לאותן מטרות. לטרנזיסור שני שימושים עיקריים: הגברת זרם חשמלי במעגלים אנלוגיים, ומיתוג במעגלים סיפרתיים.