המצאת האלחוט-הרדיו

 

יש הרבה שאלות שמסקרנות אותי ואחת מהן תמיד הייתה השאלה: כיצד ייתכן שאפשר להעביר מסרים באוויר ללא חוטים וכבלים? גם ככה קצת קשה לי להבין איך אפשר לתקשר בעזרת חוט דק... בכל מקרה ננסה לענות על שאלת האלחוט... 

האלחוט היא סוג של תיקשורת בעזרת גלי רדיו[L1] , דרכו ניתן להעביר ידיעות למרחקים בלא חוטי טלגרף[L2] .

המצאה חדשה זו הומצאה על ידי ג'וליאלמו מרקוני, אשר נולד בבולוניה שבאיטליה בשנת 1874. ג'וליאלמו היה ילד מאוד ביישן וחלש, לכן כשהגיע לגיל בית הספר, הוריו החליטו שעדיף שהוא ישאר בבית וילמד עם מורים פרטים בכדי שלא יהיה לו קשה בבית הספר.

אבא של ג'וליאלמו היה איש עשיר וברשותו הייתה ספרייה ענקית מלאת ספרי מדע, אשר ג'וליאלמו מאוד אהב לקרוא אותם.

 

הילד המוכשר הקים את מעבדתו הראשונה כבר בגיל 12 (בה הוא היה עורך ניסויים בחוטים ובסוללות) ובגיל 20 החל ג'וליאלמו להתעניין בעבודתו של היינריך הרץ המדען הגרמני שהצליח לחולל סוגים מסוימים של גלים חשמליים שבזמנו נקראו "גלי הרץ" וכיום מוכרים כ"גלי רדיו".

בעקבות קריאת המאמר, ג'וליאלמו התחיל לחשוב האם אפשרי להשתמש בגלי הרדיו שהרץ גילה כדי להעביר הודעות למרחקים.

בגן ביתו, המקום בו ג'וליאלמו ערך את הניסויים, הוא הצליח להעביר מסר לעוזר שלו אשר ישב בקצה השני של הגן. כמו באותות מורס[L3]  המסר היה מורכב מסימנים של קווים ונקודות, אך ההבדל היה שהסימנים לא שודרו באמצעות חוטי שחמל אלא בעזרת גלי רדיו, העוברים באוויר ללא צורך בחוטים.

בסופו של דבר, הצליח ג'וליאלמו לשכלל את המצאתו עד כדי כך, שהוא יכל להעביר מסרים אלחוטיים למרחקים של אלפי קילומטרים.

בשנת 1907 החלו כל אוניות הנוסעים אשר חוצות מרחקים ושטות באוקיינוס, לשאת עליהן מכשירי רדיו שמרקוני המציא. כך כל האוניות בעזרת הקשר האלחוטי, יכלו לשדר אותות ומסרים לפי הצורך לתחנות שהוצבו ביבשה.

המקרה המוכר והעצוב ביותר, הייתה פרשת ה"טיטניק" שטבעה ב-14 באפריל 1912. לפני שהספינה טבעה, ספינה אחרת בשם "קרפטיה" קיבלה שדר מה"טיטניק" על המצב הקשה בו היא נמצאת, באמצבעות קשר אלחוטי ובעקבות השדר "קרפטיה" שטה במהירות אל אזור האירוע. הספינה הצליחה להציל כ-705 איש, אך כ-1522 אנשים ניספו בתעונה.

 

המצאת הרדיו כמכשיר לתקשורת המונים

ניתן להגיד שהיסוד התיאורטי להמצאת טכנולוגית הרדיו הונח על ידי ג'יימס קלרק מקסוול כבר בשנת 1873, כאשר 5 שנים מאוחר יותר, דיויד יוז השתמש בטכנולוגית הרדיו לראשונה, בזמן שהוא גילה שגלים אלקטרמגנטיים הופכים לצלילים באמצעות מכשיר טפון ביתי.

בין השנים 1886-1888 הציג הגרמני היינריך רודולף הרץ לראשונה ניסוי בו הוא מוכיח שהתיאוריה של מקסוול אכן פועלת ועל שמו של היינריך קיבלו הגלים האלקטרומגנטיים את שמם "גלי הרץ".

המצאת הרדיו כמכשיר המשמש לתקשורת המונים מיוחסת לג'וליאלמו מרקוני, כאשר הוא היה הראשון שהצליח להעביר מסר אלחוטי[L4]  למרחק של מאות קילומטרים בין אנגליה לצרפת ומאוחר יותר ביצע בהצלחה את השדר האלחוטי הטראנס-אטלנטי הראשון למרחק של אלפי קילומטרים.

בשנות ה-20 החלו להשתמש במכשירי הרדיו באמצעי בידור ולהעברת מוזיקה וחדשות אל הקהל הרחב.

בשנת 1948 הומצא מכשיר חדש הנקרא "טרנזיסטור" שהיה מכשיר רדיו נייד וזול מה שהפך את תקשורת הרדיו לנפוצה וזמינה לכולם.

 

הידעת?

בשנות ה-20 בעת תוכנית הרדיו של אורסון וולס "מלחמת העולמות" הודיעו על פלישת בני המאדים לארץ. התוכנית ששודרה בארצות הברית, גרמה לפאניקה המונית בקרב הקהל האמריקאי שחשב שההודעה שודרה בתוך מסגרת החדשות היום יומיות, כאשר בעצם הודעה זו הייתה חלק מתוכנית הבידור.

 

מכשיר רדיו עתיק

מכשיר רדיו מודרני

 

 

רוצים ללמוד עוד על גלי הרדיו ועל שימושיהם השונים? בקרו באתר:

גלי רדיו

 

 

 

 


 [L1]רדיו שיטת שידור של קולות או סימנים למרחקים גדולים באמצעות גלים אלקטרו-מגנטיים (גלי רדיו) המשודרים ממתקנים מיוחדים (משדרים, תחנות שידור) ונקלטים במכשירים מיוחדים (מקלטים).

 

 [L2]טלגרף מכשיר לשידור סימנים או מילים למרחקים באמצעות זרם חשמל העובר בתיל המקשר את מקומות השידור והקליטה.

 

 [L3]מורס כתב המורכב מצירופי קווים ונקודות שמשתמשים בו בטלגרף או באיתות (הומצא על ידי שמואל מורס בשנת 1840).

 

 [L4]אלחוט גלי הרדיו נקראים גם "אלחוט" משום כך שהם מועברים ממקום למקום ללא חוט תיל.