גילוי מחזור הדם

 

הגוף שלנו הוא דבר מדהים, יש בתוכו כל כך הרבה דברים. אפשר להכיר את כולם? קרוב לוודאי, אבל זה ייקח המון זמן. אז בואו נצלול לתוך הגוף שלנו כדי לפגוש את זרם הדם המטייל בנו...

בשנת 1578 נולד וויליאם הארווי אשר גילה את מחזור הדם[L1] .

הרוואי נולד למשפחה בת 7 אחים בה כולם , כולל אביו היו סוחרים. לעומת האחים שלו, הרוואי למד רפואה באנגליה במכללות הכי טובות. כאשר מלאו לו 21 שנה הוא נסע לאיטליה, למכללה שנחשבה לטובה ביותר באירופה באותם הזמנים בחקר האנטומיה[L2]  של הגוף.

עד הופעתו של הרוואי בהיסטורית הרפואה, רופאים נהגו ללמוד על גוף האדם מתוך כתבים עתיקים ולא העזו להטיל ספק בכתוב בהם, גם כאשר עלו שאלות ולבטים.

בנוסף לכך, באותה עת, אנשים נהגו להאמין באמונות טפלות וחשבו שמחלות נובעות מכישופים שהטילו על אנשים אחרים מכשפים ומכוחות שטניים.

 

לעומת הרופאים האחרים באותה התקופה, הרוואי הבין שמחלות נובעות מסיבות סביבתיות אחרות ומתוך הגיון בריא לא הסתפק בכתוב בספרים ושאל שאלות על נושאים שונים ברפואה. אחת השאלות שהעסיקה אותו הייתה מהו תפקידו של הלב וכיצד זורם הדם בגופנו. הרוואי לקח על עצמו לברר את השאלות הללו, כאשר את הניסויים הוא ביצע על עצמו.

הרוואי גילה שבעצם תפקידו של הלב אינו חימום הדם (זו הייתה הדעה הרווחת עד כה), אלא שהלב פועל כמשאבה שתפקידה היא להזרים את הדם לכלל הגוף והוא גם למד לאיזה כיוון מוזרם הדם.

מתוך הניסויים שלו הגיע הרוואי למסקנות נוספות, הוא מצא שתוך שעה כמות הדם שעוברת בלב יכולה להיות גדולה פי 3 ממשקל הגוף שלנו. בנוסף הוא טען שכמות הדם הזורמת בגופנו לא משתנה אלא שהיא קבועה ושהדם מסתובב במעגל סגור, במחזוריות. הרווי מת בשנת 1657.

                                                           

רוצים לראות אנימציות על פעולת הלב וזרימת הדם בתוך הגוף שלנו? בקרו באתר:

אדיולינק

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 [L1]מחזור הדם הוא תנועה מַחזוֹרית של הדם מן הלב לכל רקמות הגוף, ובחזרה אל הלב. הדם זורם בעורקים, בוורידים ובנימים במסלול סגור, שחוזר על עצמו כל הזמן.
מחזור הדם מביא אל רקמות הגוף חמצן מן הריאות וחומרים מזינים מדרכי-העיכול, והוא מרחיק מן הרקמות חומרי פסולת.
במחזור הדם זורמים כ- 5 ליטרים דם בכל דקה.

 

 [L2]אנטומיה היא המדע העוסק במבנה איברי הגוף ומיקומם ביצור. מומחה לאנטומיה נקרא אנטומיסט. מקור המילה אנטומיה מהמילה היוונית אנטרופוס שפירושה אדם ומהמילה הלטינית טום שפירושה חיתוך. לעיתים משתמשים גם במילה היוונית דיסקציה שפירושה הוא גם "חיתוך".