המצאת נורת החשמל

 

תומס אלווה אדיסון היה ילד מיוחד במינו, כבר בגיל 12 אהב לקרוא את כתביהם של דרווין ושל שיקספיר בנוסף לספרי ההיסטוריה והשירה שהוא נהג לקרוא. למרות שהוא לא הלך לבית הספר, הוא היה ילד סקרן שלא הפסיק לשאול שאלות ולשער השערות.

עם השנים הוא ערך ניסוים רבים והפך תומס לממציא גדול שלא חדל לחקור את העולם אף לא רגע אחד בחייו אשר לזכותו נרשמו 1093 פטנטים להמצאות שונות!

בשנת 1876, ייסד תומס מעבדת מחקר עצמאית ליד העיר ניו יוקר שבארצות הברית. לאחר זמן מה, הפכה המעבדה למכון החקר המדעי הגדול ברחבי העולם כולו. במעבדה הומצאו מאות המצאות שונות שפותחו לא רק על ידי תומס אלא על ידי צוות מהנדסים ומדענים מהטובים בעולם. יחד עם זאת, כל ההמצאות נרשמו על שמו של תומס שהיה אחראי על שיווקם ועל ניהול המעבדה.

 

באותן שנים הצליחו באירופה לפתח את נורת הקשת, אך זו הייתה נורה גדולה וצורבת עין. היא הופעלה על ידי זרם חשמלי המדלג בין קצותיהם של שני מוטות פחם, אך אלה הפיקו רעלים ואדים שלא היו בטוחים לשימוש יומיומי. בנוסף, אם נורה אחת התפוצצה כל הקו שהיה מחובר אליה כבה גם הוא כי רק מספק אחד שלט במעגל כולו.

תומס שידע שהדרך היעילה ביותר להביא חשמל לכל בית ובית יש צורך בנורה קטנה וסגורה בעלת סיב זוהר אחד ללא להבה והכי חשוב, שיהיה אפשר להדליק ולכבות בצורה נפרדת כל נורה ונורה בניגוד לנורת הקשת שפעלה בשרשרת.

 

ניתן להגיד שלעומת המצאות אחרות שפותחו לגמרי במקרה, ללא כוונה, נורת החשמל [L1] התפתחה מתוך צורך החברה ליצור חשמל שיהיה זמין ונוח לכולם ועל ידי כך לשפר את איכות החיים באותם ימים במאה ה-19.

בשנת 1879 פיתחה המעבדה את פיתוחה החשוב ביותר שלקח כמעט שנה שלמה, היה זה נורת החשמל.

נורה זו הייתה עשויה חוט כותנה מפוחם שיכל להשאר מלובן לאורך זמן רצוף של 13 וחצי שעות בלי להינתק. נורת הפלאים נדלקה בלי גפרור וזהרה ללא להבה. ההמון היה מוקסם מההמצאה החדשה ובערב ראש השנה התכנס קהל רב במנלו פארק וצפו בנורות החדשות שהיו תלויות בשרשראות בתוך מעבדתו של תומס והאירו את כל כולה.

למרות שלא תומס הוא זה שהמציא את הנורה ומדענים שונים באותו זמן החלו לפתח סוגים שונים של נורות, תומס היה הראשון שפיתח נורה שהייתה בטוחה וזולה מספיק שיהיה אפשר לשווקה בהמונים.

 

כמובן, המצאת הנורה לא הייתה מספיקה שכן היו חייבים לחבר אותה למקור חשמל בכדי שהיא תעבוד וכאן נרשמה ההמצאה הגדולה ביותר של תומס ובשנת 1883 חנך את תחנת הכוח הראשונה בעולם במדינת מסצ'וסטס.

תחנה זו הייתה מספיק יעילה בכדי לספק חשמל ליישוב שלם במחיר סביר ובדגם תחנה זו נבנו יתר תחנות החשמל בעולם, מה ששינה את פני עולמנו שהפך מעולם המואר על ידי עששיות נפט שאורם היה מוגבל ודי חלש, לעולם המואר על ידי נורות הליבון המסוגלות להפיק אור חזק ולאורך זמן.

בעקבות המצאה זו, נהוג לומר שבאותה שנה עבר העולם מעידן הקיטור לעידן החשמל ובשנת 1900 שווקו כ-24 מיליון נורות שהאירו מקומות רבים בעולם.

בהיותו בן 84, בשנת 1931 הלך תומס לעולמו, אך השאיר אחריו עולם חדש מלא אור והמצאות שונות ששינו את אורח החיים של כלל האנושות.

למרות שפטנט נורת החשמל רשום על שמו של תומס כיום ניתן לחשוב שבעצם הראשון שפיתח נורה חשמלית כבר שלושה עשורים קודם לכן, היה היינריך גבל.

 

בשנת 1915 אירווינג לנגמור הצליח לשכלל את הנורה על יד כך, שהוא יצר בועת זכוכית המרוקנת מחמצן ובתוכה חוט להט עשוי טונגסטון, ממנו מופק האור. בנוסף הבועה הייתה ממולאת בתערובת גז ארגון וגז אינטרי כדי למנוע את שריפת חוט הלהט כך שנורה זו הצליחה לשרוד שעות ארוכות מהנורות הקודמות.

 

נורת הלהט מודרנית

 

הידעת?

בין המצאותיו הגדולות של תומס אלווה אדיסון נמצא הפונוגרף שהיה המכשיר הראשון בעולם שאיפשר השמעה והקלטה של קולות. הקולות שהוקלטו על גבי גליל מצופה שעווה השמיעו בפעם הראשונה את תומס שר שיר ילדים. לכן ניתן להגיד שהשיר הראשון שהוקלט אי פעם היה שיר ילדים!

 

 

רוצים ללמוד על תומס אלווה אדיסון ועל המצאותיו? בקרו באתר:

תומס אלווה אדיסון

 

רוצים ללמוד על חשמל ומגנטיות וכיצד הם פועלים? בקרו באתר:

חשמל ומגנטיות

 

 

 

עמודי חשמל ביום ובלילה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 [L1]נורת החשמל "אגס" זכוכית שתוכו רוקן האוויר ובו קבועים תילים מיוחדים המתלהטים בזרם החשמל ומפיצים אור בהיר.